Katarzyna i Aleksander - Mistrzowie Polski 2018 - w środku Katarzyna i Aleksander - Mistrzowie Polski 2018 - w środku fot. Bartosz Dzikowski

Kasia Staszczak z Libertowa curlingową mistrzynią Polski!

Przez 
(4 głosów)
Katarzyna Staszczak z Libertowa oraz Aleksander Grzelka z Łodzi zdobyli tytuł mistrzów Polski par mieszanych w curlingu.

 

Curling par mieszanych to nowa konkurencja olimpijska, która zadebiutowała w tym roku na olimpiadzie w Pyongczang.
25 marca w zawodach finałowych Mistrzostw Polski 2018 w Warszawie wystartowało 16 najlepszych polskich par. Para mistrzowska rozpoczęła turniej od porażki… aby następnie wygrać wszystkie kolejne mecze!
Katarzyna i Aleksander będą reprezentować Polskę na mistrzostwach świata w Ostersund (Szwecja) w dniach 21-28 kwietnia.

Redakcja Mogilany.Info zwróciła się z prośbą do Katarzyny Staszczak, aby powiedziała kilka słów o sobie i o swojej sportowej pasji. Oto jej wypowiedź:

Mam 24 lata, jestem absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, studiuję informatykę na wydziale IEiT na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Gram w curling od 6 lat i jestem zawodniczką Krakowskiego Klubu Curlingowego. Do samego sportu przekonało mnie to, że bardzo mocno stosowane są tu zasady fair play. Nigdy nie cieszymy się, gdy zawodnikowi przeciwnej drużyny nie wyjdzie jakieś zagranie, przed każdym meczem podajemy sobie z przeciwnikiem rękę i życzymy dobrej gry, a po meczu dziękujemy za grę. W przypadku gdy komuś zdarza się jakieś przewinienie w meczu np. trąci nogą przypadkiem stojący kamień, to zgłasza ten fakt od razu i drużyny wspólnie ustalają gdzie owy kamień powinien stać. Istnieje też niepisana zasada, że po meczu wygrany zaprasza przeciwnika na coś do picia czy deser i pogawędkę o meczu. Wszystkie te zasady generują niesamowicie pozytywną i przyjazną atmosferę na turniejach.
Curling w Polsce istnieje od 15 lat (klub z Krakowa jest jednym z najstarszych, obchodziliśmy w tym roku właśnie 15 lecie) i nie mamy w kraju za wiele wykwalifikowanych trenerów, a ci których mamy, są równocześnie zawodnikami. Instytucja trenera drużyny na cały sezon nie jest więc popularna. Swoje kwalifikacje można podnosić np. na obozach curlingowych, gdzie przyjeżdżają trenerzy zza granicy. Od kilku lat na przełomie sierpnia i września odbywa się Mazury Curling Festival w Giżycku w czasie którego jest m. in. pięciodniowy obóz. Dodatkowo od dwóch lat w ramach cyklu Curling pod Tatrami w Czarnym Dunajcu w marcu odbywa się drugi krajowy obóz.
Jak chodzi o treningi to w samym Krakowie trenujemy na lodowisku Cracovii przy ul. Siedleckiego. Niestety w czasie jaki mamy na trening (najczęściej niepełne 2 godziny w soboty) nie jesteśmy w stanie dobrze przygotować tafli, by nadawała się do curlingu (to bardzo długi temat, wspomnę tylko w uproszczeniu, że lód mu być bardzo równy). Wyjeżdżamy więc często na treningi poza Małopolskę. Najbliższym pełnowymiarowym obiektem przeznaczonym wyłącznie do curlingu jest sezonowy tor w Pawłowicach na Śląsku zlokalizowany przy lodowisku do ślizgawki pod balonem. Przeznaczony jest wyłącznie na curling i jest czynny od połowy listopada do końca lutego. Kolejny w miarę bliski obiekt znajduje się w Bełchatowie, również jest to tor pod balonem obok lodowiska dla łyżwiarzy. Najłatwiejszą i najbardziej ekonomiczną formą trenowania jest więc wyjazd na weekendowe zgrupowanie podczas którego można spędzić na lodzie przykładowo 4x2 godziny.
W Krakowskim Klubie Curlingowym jest drużyna żeńska, w której gram na pozycji kapitana (w curlingu jest nazywany skipem). Z drużyną mam następujące osiągnięcia:
- II miejsce w Lidze Krakowskiego Klubu Curlingowego w sezonie 2015/2016,
- I miejsce Mistrzostw Polski AZS 2016,
- II miejsce Turnieju o Puchar Starosty Bełchatowskiego (Bełchatów Open 2017),
- V miejsce Mistrzostw Polski kobiet 2018.
W zawodach mikstowych (curling mikstów to dyscyplina, w której występuje drużyna czteroosobowa, w tym dwie kobiety i dwóch mężczyzn, nie jest obecna na Igrzyskach Olimpijskich, ale są rozgrywane MŚ Misktów) zdobyłam III miejsce Mistrzostw Polski 2017
Oprócz tego w kategorii par mieszanych:
- II miejsce w Turnieju Par Mieszanych w Bełchatowie 2014,
- III miejsce w I Podhalańskim Turnieju Par Mieszanych o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec 2017,
- I miejsce w II Podhalańskim Turnieju Par Mieszanych o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec 2018,
- I miejsce Mistrzostw Polski Par Mieszanych 2018.
W tym dwa ostatnie wraz z Aleksandrem Grzelką, z którym lecę na Mistrzostwa Świata do Ostersund.
O curlingu mogę mówić bardzo długo :)

Autorem zdjęć jest Bartosz Dzikowski (zdjęcia z MP) oraz fanpejdż KKC na facebooku.

Czytany 2181 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 Mar 2018 20:19