STOP WYCINCE DRZEW W LESIE BRONACZOWA!

Przez 
(1 głos)
W tym roku dokonano bardzo intensywnych cięć w Lesie Bronaczowa.
Wycięto wiele zdrowych, pięknych, ponadstuletnich okazów sosen, dębów i jodeł. Duża część tego niegdyś uroczego lasu wygląda jak pobojowisko. Na niektórych obszarach zastosowano rębnie prawie całkowite.
Las Bronaczowa jest lasem gospodarczym, więc pozyskuje się drewno. Jednak w tym roku intensywność cięć na wielu hektarach była tak wyjątkowa, że nastąpiła dewastacja tego unikalnego miejsca. Zyski ze sprzedaży pozyskanego drewna nie pokryją dokonanych strat, których nie da się przeliczyć na pieniądze.
Las Bronaczowa jest jedynym w tym rejonie dużym kompleksem leśnym, z którego korzystają mieszkańcy okolicznych miejscowości i Krakowa. Las ten ma ogromne walory przyrodnicze i rekreacyjne, doceniane szczególnie teraz, podczas pandemii, kiedy wielu ludzi szuka przestrzeni, aby zregenerować siły.
Dopóki będzie to las gospodarczy należy się spodziewać kolejnych wycinek. Na pewno nastąpią nasadzenia, ale obecne pokolenie nie doczeka się odtworzenia eksploatowanego ponad miarę lasu.
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany podjęło więc starania o nadanie Lasowi Bronaczowa statusu Parku Krajobrazowego. Tylko wtedy można ochronić las przed nadmierną wycinką, a leśnicy zostaną zobowiązani do dbania o niego w inny sposób.
Pierwszym krokiem, które Stowarzyszenie Mieszkańców wykonało, to wniosek do Nadleśnictwa Myślenice o przedstawienie szczegółowego raportu z wycinki drzew oraz o przedstawienie planów kolejnych cięć.
Następnym krokiem będzie wystąpienie do Sejmiku Województwa Małopolskiego o ustanowienie na terenie Lasu Bronaczowa Parku Krajobrazowego.
Czytany 1267 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 Kwi 2021 16:11