O SPZOZ w Mogilanach i nie tylko…

Przez 
(0 głosów)
O SPZOZ w Mogilanach i nie tylko…

W październiku ubiegłego roku podaliśmy na naszym portalu informację o ogłoszonym konkursie na dyrektora SPZOZ w Mogilanach, informując jednocześnie jakie dochody (pensja + dodatkowe roczne premie) można uzyskać na tym stanowisku.

http://www.mogilany.info/samorzad-gminny/41-osrodek-zdrowia/1062-jak-zdobyc-prawie-140-000-zl-nagrody

Po informacjach uzyskanych od czytelników i licznych negatywnych opiniach o funkcjonowaniu SPZOZ, skierowaliśmy do Dyrektora SPZOZ wniosek o udzielenie informacji publicznej w aspekcie niektórych zagadnień funkcjonowania finansowego ośrodka.

http://www.mogilany.info/samorzad-gminny/41-osrodek-zdrowia/1063-informacja-nie-publiczna-czym-sobie-zasluzyl-dyrektor-na-nagrode-w-takiej-wysokosci

Niestety wniosek został zignorowany, wobec czego złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

http://www.mogilany.info/samorzad-gminny/41-osrodek-zdrowia/1065-ciag-dalszy-perypetii-zwiazanych-z-uzyskaniem-informacji-publicznej-od-dyrektor-spzoz-w-mogilanach

Dnia 16 lutego 2024 r. WSA zapadł wyrok w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej zobowiązujący Dyrektor SPZOZ w Mogilanach do udzielenia pełnej odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku. Czekamy na zrealizowanie wyroku.

Przypominamy, iż w styczniu tego roku Pani Kuszczak w wyniku konkursu ponownie została powołana na stanowisko dyrektora SPZOZ w Mogilanach.

Przypomnijmy w kilku zdaniach historię wyboru dyrektora SPZOZ w Mogilanach.

Na pierwszą kadencję dyrektor została wybrana bezprawnie. Wójt Piotr Piotrowski swoim zarządzeniem powołał komisję, która wybrała panią Kuszczak na dyrektora. Mimo tego, że przepisy jasno stanowiły, że kompetencje do powołania komisji konkursowej ma tylko i wyłącznie Rada Gminy, pani Kuszczak została dyrektorem. Nieprawidłowości w powołaniu gminnej komisji konkursowej zostały zgłoszone do Wydziału Prawa i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który nie zajął stanowiska zgodnego z obowiązującymi przepisami dotyczącymi trybu powoływania komisji konkursowej. Radni kadencji 2014-2018 zmuszeni zostali do szukania sprawiedliwego rozstrzygnięcia w Wojewódzkim i Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który to wydanym wyrokiem potwierdził, że radni mają rację i to Rada Gminy jest organem właściwym do powołania komisji konkursowej. Ówczesny wojewoda Piotr Ćwik z PiS nie podjął w tej sprawie żadnych kroków, wyrok otrzymał i sprawa pozamiatana pod stół. Dlaczego? Do dzisiejszego dnia nikt tego nie wie, co to był za układ.

Ponowny konkurs na dyrektora SPZOZ wygrała również pani Kuszczak, tym razem komisja powołana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ale czy dyrektorem powinna zostać osoba, która nie wywiązuje się z obowiązków wynikających z ustaw i konstytucji? O tym świadczy Wyrok WSA w Krakowie. Dlaczego pani dyrektor nie chce ujawniać dokumentów związanych z funkcjonowaniem SPZOZ? Mieszkańcy i jednocześnie podatnicy mają prawo wiedzieć.

Skład ostatniej komisji konkursowej był złożony z radnych z komitetu wójta Piotrowskiego, pracowników UG Mogilany oraz jednej osoby nie powiązanej z urzędem. Wynik głosowania 6:1

W komisji konkursowej zasiadał również radny i sołtys Mogilan p. Mateusz Paszta. Przypomnijmy tylko, że pan Paszta był też członkiem rady społecznej przy SPZOZ w Mogilanach, organu opiniodawczego dla samorządu (właściciela ZOZ) oraz doradczego dla kierownika placówki, No właśnie, był …. Do czasu, kiedy jego żona nie została zatrudniona przez panią dyrektor SPZOZ. Po kilku miesiącach od zatrudnienia żony zrezygnował z członkostwa w komisji. Postąpił „honorowo” nieprawdaż? Przecież mógł być posądzony o nepotyzm. A przecież to byłby nie pierwszy przypadek w gminnych instytucjach. Wójt ostatnio nie miał takiego dylematu zatrudniając swojego zięcia w gminnym urzędzie. Niestety, radny Paszta nie miał już takich skrupułów, kiedy pojawił się znowu, ale tym razem w komisji konkursowej na dyrektora SPZOZ na następną kadencję. Tak więc głosował i współdecydował w sprawie zatrudnienia dyrektora i przełożonego swojej żony. Czy to etyczne? Pozostawiamy to do Państwa oceny.

Czekamy na komentarz pana radnego Paszty, czy swoje zachowanie uważa za etyczne. Zajmując takie stanowisko trzeba niestety zastosować się do ograniczeń (nie tylko prędkości, panie radny), ale o tym w innym artykule.

Czytany 1282 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 Mar 2024 22:44