Nie dla "dotacji w Gaju"

Przez 
(0 głosów)
Nie dla "dotacji w Gaju"

Niecodzienne wydarzenie zostało opisane w ogłoszeniach parafialnych w Gaju.

Uznaliśmy, że komentarz do tej sytuacji jest zbędny, choć szkoda, że na ratowanie cennych zabytków w naszej gminie muszą składać się mieszkańcy.

Cyt. z ogłoszeń...

10. ......... Polecamy również lekturę Gościa Niedzielnego, gdzie można przeczytać m.in., że w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, gdzie dla Małopolski było przeznaczonych 146 mln zł. gmina Świątniki G. pozyskała prawie 1,3 mln zł na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich w obrębie zabytkowego kościoła pw. św. Stanisława BM w Świątnikach G. Gmina Mogilany należy do wąskiego grona 15 gmin, na 182 gminy województwa małopolskiego, które w ramach tego programu, zarówno pierwszej jak i drugiej edycji, pozyskały 0 zł, gdyż albo nie składały wniosków albo ich wnioski zostały odrzucone. Gmina Mogilany odrzuciła wniosek przygotowany przez naszą parafię w ramach pierwszej edycji programu, a MKiDN odrzuciło dwa wnioski gminy złożone w pierwszej edycji i dwa następne w drugiej. Gmina nie skorzystała z okazji by naprawić swój błąd i złożyć wniosek przygotowany przez naszą parafię w ramach drugiej edycji. Należy zauważyć, że wnioski złożone w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków nie były ani dyskutowane, ani głosowane przez Radę Gminy, jak to miało miejsce w przypadku wniosku parafii.

11. Ponieważ gmina odcięła parafię od funduszy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków musimy sobie radzić sami i dlatego dziś, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca, na wszystkich Mszach św. kolejna składka inwestycyjna na remont dachu kościoła. Uszkodzone elementy konstrukcji dachu wieży zostały wymienione lub naprawione. Trwa pracochłonne, ze względu na kształt wieży deskowanie i wykonywanie elementów dekoracyjnych.

Poniżej link do ogłoszeń parafialnych w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gaju.

http://parafiagaj.pl/2023/10/07/xxvii-niedziela-zwykla-8-pazdziernika-2023-r/

 

 

Czytany 1684 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 Paź 2023 18:46