NIE ZWOŁAŁAM SESJI, BO...

Przez 
(10 głosów)
Wójt nie złożył prawidłowego wniosku o zwołanie sesji Rady Gminy. Wywiad z Joanną Nowicką, ostatnią wiceprzewodniczącą Rady Gminy Mogilany

- Pojawiają się opinie prawników, że to Pani, a nie Grzegorz Stokłosa, jest odpowiedzialna – jako ostatnia upoważniona wiceprzewodnicząca Rady Gminy – za niezwołanie sesji. Czemu Pani tego nie zrobiła?

- Wniosek o zwołanie sesji rady gminy składa wójt lub 1/4 składu rady. Ale wójt Piotrowski takiego wniosku do mnie nie złożył. Za niezwołanie sesji rady odpowiada więc on i tylko on.

- Dlaczego tego nie zrobił? 

- Nie wiem. Może przez trzy lata urzędowania nie przeczytał obowiązującego statutu gminy. Jednak brak wiedzy i kompetencji nie powinien usprawiedliwiać błędów urzędnika, który zapewnił sobie kosztowną obsługę prawną za pieniądze podatników. 9 i pół tysiąca zł miesięcznie za 16 godzin pracy prawnika w tygodniu, to naprawdę niemało pieniędzy.

- A gdyby wniosek o zwołanie sesji do Pani wpłynął?

- Wówczas bym ją zwołała, bo tak wynika z przepisów.  Wniosek jednak do mnie nie wpłynął. 

- Czy zostałby wybrany nowy skład prezydium?

- Inną sprawą jest wybór nowego prezydium; według mojej wiedzy nikt z większości rady nie chciał się tego podjąć. I jest to jeden z „sukcesów" pana Piotrowskiego, którego przykładem była sesja zwołana przez wojewodę. Większość rady nie wzięła w niej udziału dając jasny przekaz, że z panem Piotrowskim nie jest możliwa żadna współpraca. Ale brak prezydium Rady Gminy to problem zastępczy. Obecnie głównym problemem naszej gminy jest absolutne niezrozumienie idei samorządu przez wójta Piotrowskiego. On swoją funkcję utożsamia z byciem I sekretarzem. I tak się też zachowuje.

- Czy Pani zdaniem prokuratura dopatrzy się, że za niedopełnienie obowiązku skutecznego zwołania sesji (wysłania wniosku do wiceprzewodniczącej) odpowiada wójt?

- Tego nie wiem, zobaczymy... Rzeczywiście może się okazać, że prokurator głębiej zainteresuje się tematem i wtedy wójt Piotrowski może mieć spore kłopoty. Do tej pory czuł się bezkarny – to się może zmienić.

Czytany 2031 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 Cze 2018 16:03