Wielkanocne Śniadanie w Mogilanach

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Dzięki inicjatywie i pracy wielu osób goście z Ukrainy mogli poczuć świąteczną atmosferę w trakcie Śniadania Wielkanocnego w mogilańskim dworze.

Ponad czterysta osób uciekających przed wojną w Ukrainie znalazło schronienie w naszej gminie. Zdążyliśmy wielu z nich poznać i z wieloma się zaprzyjaźnić. Dzięki spotkaniu i poznaniu ich osobistych historii, stali się dla nas żywymi świadkami tego, jak okrutna jest ta wojna i bezwzględny napastnik.

Dlatego, gdy Jerzy Przeworski (Radny Gminy Mogilany) wpadł na pomysł zorganizowania Śniadania Wielkanocnego uznaliśmy, że powinniśmy zrobić wszystko, by nasi goście z Ukrainy poczuli namiastkę normalnego życia, rodzinnego spotkania, otuchy, a także tego, co w człowieku dobre, tej polskiej gościnności. Mamy nadzieję, że chociaż po części nam się to udało.

Było odświętnie, uroczyście, ale także rodzinnie. Były życzenia pokoju, tradycyjne potrawy, muzyka i śpiew – to wszystko, czego nie może zabraknąć nawet w trudnych czasach. Były także atrakcje dla dzieci (okazało się, że korzystali z nich także dorośli) i niezawodna Kapela Mogilanie z Adamem Królikiem na czele.

Dopisali zaproszeni goście: Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita, Starosta Krakowski Pan Wojciech Pałka, przedstawiciele mogilańskiego samorządu i policji. A przede wszystkim obecni byli ci, którzy zostali zmuszeni przeżywać święta daleko od domu i swoich bliskich: mamy z dziećmi i osoby starsze, uchodźcy z Ukrainy.

Jak zawsze sprawdziła się zasada „razem możemy zrobić tak wiele”. Przy organizacji spotkania współpracowali: Radny Jerzy Przeworski, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany, Koło Gospodyń Wiejskich w Libertowie, Restauracja Niko Łukasz Gajdek, OSP Konary, Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna Oddział Kraków, Rodzina Gargulów z Gaja, Piotr Lenartowicz i Panie z Ukrainy mieszkające w mogilańskim dworze z Irenką Plokhikh na czele.

Dziękujemy Panu Wojewodzie Łukaszowi Kmicie za objęcie patronatem honorowym świątecznego spotkania w Mogilanach i wsparcie finansowe, którego udzielił.

Dziękujemy wszystkim!

Czytany 1719 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 Kwi 2022 13:33

Galeria