Śniadanie Wielkanocne dla przyjaciół z Ukrainy

Przez  mogilany.info
(0 głosów)
Do najbliższych obchodów Wielkanocy Prawosławnej zostało 5 dni! W 2022 roku Wielkanoc Prawosławna przypada na 24 kwietnia (niedziela). Zapraszamy na uroczyste Śniadanie Wielkanocne w mogilańskim dworze.

Сердечно запрошуємо гостей з України, котрі знаходяться на території гімни Могиляни на Великодній Сніданок. З причини обмеженої кількості міст просимо підтвердити свою участь за номером телефону +48 791 665 423 альбо на адресу електронну stowarzyszenie@mogilany.info

Dla naszych gości z Ukrainy najbliższe święta Wielkanocne będą pierwszymi obchodzonymi z daleka od domu i bez najbliższych. Będzie to dla nich bardzo trudny czas, dlatego Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany wraz z Radnym Jerzym Przeworskim, Kołem Gospodyń Wiejskich z Libertowa, Panem Łukaszem Gajdkiem (firma „Niko”) oraz wolontariuszami zapraszają na Śniadanie Wielkanocne osoby, które uciekły przed koszmarem wojny i znalazły schronienie w naszej gminie.

Śniadanie Wielkanocne odbędzie się pod patronatem Wojewody Małopolskiego, Pana Łukasza Kmity, który na naszą prośbę sfinansował nasze wielkanocne spotkanie. Panie z Ukrainy, które mieszkają w mogilańskim dworze, gwarantują przygotowanie tradycyjnych potraw. Już działają!

Spotkanie Wielkanocne odbędzie się w mogilańskim dworze w niedzielę, 24 kwietnia o godz. 10.00

Z uwagi na ograniczenia lokalowe prosimy potwierdzić swój udział: Tel.+48 791 665 423 lub mail: stowarzyszenie@mogilany.info Potwierdzenie zaproszenia otrzymacie Państwo po zgłoszeniu.

Kilka słów o obchodach prawosławnych Świąt Wielkanocnych:

W prawosławiu używa się kalendarza juliańskiego, czyli słonecznego, stąd różnice w datach świąt między Kościołem katolickim, a prawosławnym. W 2022 roku różnica ta jest niewielka - Wielkanoc prawosławna wypada 24 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy katolickiej.

W prawosławiu Wielkanoc bywa określana mianem Zmartwychwstania Pańskiego, Chrystusowego, Paschą lub Paschą Chrystusową. „Święto Świąt”, jak nazywają prawosławni Wielkanoc Prawosławną to najważniejsze święto dla chrześcijan, zarówno tych z zachodu jak i wschodu.

Podobnie jak w katolicyzmie, w prawosławiu przygotowania do świąt Zmartwychwstania rozpoczynają się od 40-dniowego postu. W tym czasie nie powinno spożywać się nie tylko mięsa, ale również ryb, nabiału i białego pieczywa. Z kolei w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, który wiąże się z zakazem przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i płynów.

Uroczystości Wielkiej Nocy poprzedza wystawienie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę całunu, zwanego płaszczanicą. To bogato zdobiona tkanina, na której widnieje wizerunek Chrystusa otoczonego przez Matkę, uczniów, niewiasty i aniołów.
Obchody Wielkiej Nocy zaczynają się nocą. W sobotę ok. 23.30 odbywa się specjalna msza – jutrznia paschalna, którą poprzedza czuwanie. Nabożeństwo rozpoczyna procesja, która trzykrotnie okrąża cerkiew. Pop przed wejściem do cerkwi trzy razy uderza krzyżem w drzwi świątyni, co symbolizuje odsunięcie kamienia z Grobu Pańskiego. Uroczystość zakończona jest namaszczeniem wiernych świętymi olejami oraz poświęceniem chleba. Liturgia rezurekcyjna odprawiana jest w niedzielę o 6.00 rano. Kapłani obnoszą Najświętszy Sakrament w procesji wokół kościoła. Po południu w cerkwiach odbywa się paschalna Wielka Wieczernia.

Podobnie jak katolicy, także prawosławni udają się do cerkwi by poświęcić jedzenie, które zostanie spożyte podczas niedzielnego śniadania. Na stole nie może zabraknąć jajek, mięsa, paschy serowej i babki wielkanocnej zwanej kuliczem, która jest symbolem doskonałości oraz dostatku. Najczęstszymi dodatkami do kulicza są kandyzowane owoce, migdały i orzechy.

Więcej o obchodach Wielkanocy Prawosławnej:

https://nikidw.edu.pl/2021/04/20/okres-wielkanocny-w-obrzadku-prawoslawnym/


Czytany 1710 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 Kwi 2022 15:54