Światowy Dzień Jelenia 2014

Przez 
(1 głos)
W niedzielę 4 maja w godz. od 14.00 do 14.30 w Gaju (przy barze "Pokusa") odbył się piąty protest mieszkańców na zakopiance, tym razem pod hasłem Światowy Dzień Jelenia.
Dlaczego jelenie

Mieszkańcy wyszli na zakopiankę z jelenimi porożami na głowach. Zrobili to nie dla zabawy, ani nie dla świętowania 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej (bo na zakopiance pod Krakowem Unii nie widać). Włożyli poroża, żeby ich zauważyły władze krajowe, które decydują o inwestycjach na zakopiance. Można sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby przy zakopiance zamieszkało kilka tysięcy jeleni. Kładki dla jeleni powstałyby natychmiast! Wynika to z ustawy o ochronie zwierząt, która zapewnia im humanitarne traktowanie. Mieszkańcy Gminy Mogilany oczekują, że zostaną potraktowani również w sposób humanitarny.

To nie jest protest przeciw komukolwiek

Wyjście na ulicę jest wyrazem desperacji i bezradności. Bezskuteczne okazało się pisanie setek pism do różnych instytucji i kilkakrotne blokowanie drogi. Nie pomogło nawet wsparcie ze strony kilku polityków różnych opcji politycznych. W tej kadencji sejmu w naszej sprawie było osiem interpelacji poselskich, trzy wystąpienia na zebraniach plenarnych oraz próby wprowadzenia poprawek do budżetu centralnego dla inwestycji na zakopiance w naszej gminie. Dziękujemy za te działania. Jednak, jak na razie, nie przyniosły one konkretnego skutku.

Zakopianka jest drogą krajową

Formalnie jest to droga krajowa, a nie gminna czy powiatowa. Mieszkańcy gminy czekają więc na dobrą wolę i dobre decyzje władz krajowych. Jest to droga strategiczna, łącząca Kraków i inne miasta z Zakopanem - stolicą polskich gór. Natomiast w praktyce funkcjonuje niczym droga wiejska, gdyż jej zarządca (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) nie rozwiązał głównego problemu – konfliktu ruchu tranzytowego z ruchem lokalnym.

Brakuje nie tylko rozwiązań bezkolizyjnych. Brakuje pasów włączania do ruchu i wyłączania z ruchu, brakuje równoległych dróg serwisowych, ekranów akustycznych, itd. Właściwie cały odcinek w gminie Mogilany nadaje się do przebudowy i modernizacji. Nie wystarczy tylko jedna kładka dla pieszych w Mogilanach i jedna obwodnica – rynku w Mogilanach.

Natężenie ruchu wzrasta

Natężenie ruchu wciąż wzrasta (obecnie ok. 40 tys. samochodów na dobę), a nie idą za tym inwestycje, które pozwoliłyby na bezpieczne połączenie ruchu tranzytowego z ruchem lokalnym.

Mówi się, że jest zbyt mały strumień pieszych, aby budować tunele czy kładki. Jeśli tak jest, to dlatego, że bezpieczniej przedostać się na drugą stronę samochodem. Instynkt samozachowawczy podpowiada, aby dzieci przewozić do szkoły autem. Przy czym nie ma też bezpiecznych, bezkolizyjnych przejazdów.

Ile kosztuje ludzkie życie?

Policzono, że śmierć w wypadku jednego człowieka, to 1,8 mln zł straty dla gospodarki krajowej. Można łatwo policzyć: na zakopiance zginęło ponad 40 mieszkańców… Na co czekają władze krajowe? Jeśli nie kierują się względami humanitarnymi, to niech wezmą pod uwagę chociaż rachunek ekonomiczny!

Co udało się osiągnąć?

Uzyskaliśmy zapewnienie ze strony dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasza Pałasińskiego o intencji rozpoczęcia budowy kładki dla pieszych w Gaju (przy Pokusie) oraz rozpoczęcia prac nad dokumentacją projektu wiaduktu w Gaju (skrzyżowanie z ulicami Zadziele-Widokowa). Podobne zapewnienie uzyskał wójt gminy ze strony posła Ireneusza Rasia, który dzwonił przed manifestacją do wójta po rozmowie z premier Elżbietą Bieńkowską.

Jednak pewni możemy być dwóch rzeczy. Po pierwsze: Warszawa już o tym wie, że na zakopiance w Gminie Mogilany muszą powstać rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców. A po drugie: wie także, że my nie ustąpimy i będziemy walczyć do końca.

Dziękujemy!

Uczniom szkół, którzy wykonali poroża, szczególnie z Gaja, Konar, Lusiny i Mogilan.
Niezawodnym strażakom z Bukowa, Konar i Włosani (4 maja było ich święto, a mimo to przyszli jak poprzednio).
Wójtowi Krzysztofowi Musiałowi, który jest zawsze z nami.
Politykom, którzy byli z nami: europoseł Bogusław Sonik, poseł Andrzej Adamczyk (obecny na wszystkich naszych manifestacjach), poseł Józef Lassota (doprowadził do rozpoczęcia rozmów z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju). Dziękujemy też posłowi Jarosławowi Gowinowi (była obecna wiceprezes Polski Razem Jadwiga Emilewicz), posłowi Andrzejowi Dudzie (był obecny dyrektor jego biura Wojciech Kolarski).
Radnym uczestniczącym w proteście: Andrzej Chachlica z Konar, Beata Gąsior z Mogilan, Joanna Nowicka z Libertowa, Janina Piszczek z Gaja, Renata Strzebońska z Mogilan.
Gminnemu Ośrodkowi Kultury, a szczególnie Bogusławowi Wątorowi za obsługę nagłośnienia.
Andrzejowi Barańskiemu za użyczenie samochodu jako mównicy.
Właścicielom posesji za użyczenie miejsca dla samochodów na swoich podwórkach.
Właścicielom i pracownikom restauracji „Pokusa”.
Przedstawicielom prasy, radia i telewizji: TVP (TVP Info, Teleexpress, Kronika TVP Kraków), TVN24, Polsat, Suprestacja, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Radio KRK, Radio Zet.
Przede wszystkim dziękujemy osobom, które przyszły na manifestację (było nas ok. 300 osób).

Sylwester Szefer
Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany

Czytany 2888 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 Lis 2014 06:47

Galeria