Gaj, skrzyżowanie Zadziele-Widokowa Gaj, skrzyżowanie Zadziele-Widokowa W tym niebezpiecznym miejscu powstanie wiadukt.

Kiedy będzie wiadukt w Gaju?

Przez 
(3 głosów)
Realizacja inwestycji jest podzielona na dwa etapy. W 2017 r. zostanie wykonana dokumentacja, a w kolejnym nastąpi budowa w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Koszt inwestycji wyniesie ok. 20 mln zł.

Podajemy informację Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad  na temat zaawansowania prac nad budową węzła drogowego Gaj-Zadziele (czyli wiaduktu w miejscu skrzyżowania zakopianki z ulicami Widokowa-Zadziele w Gaju).

22 listopada 2016 r. została podpisana umowa z biurem projektowym „Mosty Katowice”. Procedura znacznie się wydłużyła z uwagi na rażąco niską cenę (!) zaoferowaną przez najkorzystniejszego oferenta.

Pierwszy etap to przygotowanie dokumentacji, która składa się z następujących elementów:
Koncepcja Programowa (wraz z Warunkami Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych do Programu funkcjonalno-użytkowego oraz kosztorysami), Opracowania geologiczne, hydrogeologiczne i geotechniczne oraz Opracowania środowiskowe.
Termin realizacji zawartej umowy to 240 dni, czyli dokumentacja powinna być gotowa pod koniec lipca 2017 r.

Następny etap to realizacja zadania na podstawie posiadanej koncepcji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres inwestycji będzie obejmował m. in.:
- budowa bezkolizyjnego połączenia drogi powiatowej z drogą gminną i krajową,

- budowa wiaduktu nad drogą krajową,
- budowa pasa do skrętu w prawo na drogę powiatową w postaci klina,
- budowa pasów włączeń,
- budowa zatok autobusowych oddzielonych od jezdni pasem dzielącym,
- budowa chodników,
- budowa schodów terenowych,
- budowa oświetlenia,
- zabezpieczenie terenu pod ewentualne (przyszłe) ekrany akustyczne.

W stałym kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad jest Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany, które będzie regularnie informować mieszkańców o postępie prac.

Siedem lat walki Stowarzyszenia Mieszkańców

Gdy Stowarzyszenie Mieszkańców rozpoczynało swoją działalność w 2010 r. wydawało się, że starania o budowę bezkolizyjnych przejść i przejazdów przez zakopiankę jest jakby waleniem głową w mur. W ciągu kilku lat Stowarzyszenie napisało setki pism do wszelkich możliwych instytucji, nawiązało współpracę z mediami, które bardzo pomagały w tej walce, podjęło współpracę z politykami różnych opcji, a w końcu zorganizowało manifestacje na zakopiance z blokadami włącznie. Stowarzyszenie łączyło mieszkańców z różnych miejscowości, aby solidarnie walczyć o konieczne inwestycje na całym odcinku zakopianki w gminie Mogilany.

Współpraca z min. Andrzejem Adamczykiem i innymi politykami

W czterech (!) manifestacjach na zakopiance wziął udział ówczesny poseł Adam Adamczyk, pracujący wtedy w sejmowej komisji infrastruktury. Po każdym proteście odbywały się z posłem Adamczykiem oraz innymi politykami rozmowy przy herbacie w barze „Pokusa” na temat koniecznych inwestycji na zakopiance w gminie Mogilany. W rozmowach uczestniczyli: poseł Józef Lassota, poseł Andrzej Duda (obecnie Prezydent RP), posłanka Barbara Bubula, europoseł Bogusław Sonik, Wojciech Kolarski (obecnie podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Jadwiga Emilewicz (obecnie wiceminister w Ministerstwie Rozwoju) i wiele innych osób, które wspierały walkę Stowarzyszenia Mieszkańców. Ponadto w latach 2011-14 poseł Adamczyk przyjeżdżał wielokrotnie do gminy na spotkania robocze, w których uczestniczyli wójt Krzysztof Musiał i przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany, w tym obecny przewodniczący rady gminy Grzegorz Stokłosa.
SMGM zawsze podkreślało, że wśród wielu potrzebnych inwestycji – priorytetową inwestycją jest WĘZEŁ KOMUNIKACYJNY W GAJU NA SKRZYŻOWANIU ZADZIELE-WIDOKOWA.

Budowa takiego węzła (wiaduktu) jest konieczna w tym wyjątkowo niebezpiecznym miejscu, gdzie istnieje ewidentna kolizja pomiędzy dużym ruchem lokalnym (także pieszym), a ruchem tranzytowym. Węzeł powinien również ułatwić komunikację lokalną pomiędzy Gajem a Mogilanami i rozwiązać problem braku przejścia przy stacji DAF w Mogilanach.

Gdy poseł Andrzej Adamczyk został Ministrem Infrastruktury jedną z jego pierwszych decyzji było podjęcie realizacji tego właśnie priorytetowego postulatu Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany.

Film archiwalny z wiosny 2015 r. : http://krakow.wyborcza.pl/krakow/10,88283,17766276,zakopianka-potok-samochodow-brak-przejsc-dla-pieszych.html

 

Czytany 4134 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 Sty 2017 13:31