Wójt i jego "projekt" Wójt i jego "projekt"

WYJAZD Z LIBERTOWA NA ZAKOPIANKĘ Niepoważne zachowanie wójta

Przez 
(3 głosów)
Na skrzyżowaniu przy wyjeździe z Libertowa na zakopiankę tworzą się ogromne korki. W godzinach rannych stoi tam sznur samochodów, które czekają na wyjazd 5-10 minut. Ten czas wydłuża się wraz ze stałym wzrostem liczby mieszkańców. Podobna sytuacja jest popołudniu, gdy mieszkańcy Libertowa wracają z pracy.

 

ROBOCZE SPOTKANIE Z GENERALNĄ DYREKCJĄ DRÓG
W lipcu br. przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany (Tadeusz Gniadek, Jarosław Grzesik, Jerzy Nowicki, Sylwester Szefer) oraz przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Stokłosa spotkali się w tej sprawie w krakowskiej siedzibie GDDKiA. Generalną Dyrekcję Dróg reprezentowali: Agnieszka Wachowska (Z-ca Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami) i Ryszard Żakowski (Naczelnik Wydziału BRD i Zarządzania Ruchem).

Uzgodniono, że przewodniczący Rady Gminy wystąpi do wójta z propozycją przygotowania przez Urząd Gminy koncepcji usprawnienia ruchu na tym skrzyżowaniu. Przedstawiciele GDDKiA sugerowali, aby wynająć do tego celu sprawdzonych ekspertów ruchu drogowego, np. dr inż. Stanisława Gondka z Politechniki Krakowskiej (Katedra Budowy Dróg i Inżynierii Ruchu). Uzgodniono także, że konieczne będzie spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządu gminy i powiatu.

„TAJNE” SPOTKANIE W LIBERTOWIE
W sierpniu przewodniczący Grzegorz Stokłosa wystąpił do wójta z wnioskiem o zlecenie ekspertom z dziedziny ruchu drogowego opracowania koncepcji usprawnienia ruchu na skrzyżowaniu w Libertowie. Prosił o zorganizowanie spotkania i poinformowanie o nim zainteresowanych radnych (patrz: pismo przewodniczącego Rady do wójta). Podkreślił, że w związku z planowanym przez wójta powiększeniem terenów budowlanych w Libertowie może nastąpić w kolejnych latach eskalacja tego problemu.

Wójt nie odpowiedział przewodniczącemu Rady na pismo. Nie powiadomił także radnych, że 12 września zaplanował spotkanie w Libertowie z przedstawicielem GDDKiA Ryszardem Żakowskim, któremu chciał na miejscu przedstawić przygotowaną koncepcję udrożnienia wyjazdu z Libertowa.

ŚMIAĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ?
Informacja o spotkaniu drogą nieoficjalną dotarła do zainteresowanych radnych oraz do Stowarzyszenia Mieszkańców, które od lat walczy o bezpieczeństwo na zakopiance. Przewodniczący Komisji Komunalno-Gospodarczej Grzegorz Malik zadzwonił do wójta i zapytał o planowane spotkanie w Libertowie. Otrzymał odpowiedź, że jest to prywatne spotkanie wójta.

Mimo wszystko w Libertowie stawili się: Grzegorz Stokłosa (przewodniczący Rady), Grzegorz Malik (przewodniczący Komisji Komunalno-Gospodarczej), Joanna Nowicka (radna Libertowa, wiceprzewodnicząca Rady), Tadeusz Gniadek (radny Gaja) oraz Jarosław Grzesik (sekretarz SMGM).

Wójt był bardzo niezadowolony z obecności tych osób. Na wstępie zaatakował radną Libertowa Joannę Nowicką oświadczając, że jej nie zapraszał.

W końcu wójt zaprezentował kartkę z koncepcją rozwiązania problemu w Libertowie. Oto ona:

rysunek

Naczelnik Ryszard Żakowski po zobaczeniu tego świstka papieru nie ukrywał irytacji. Spodziewał się, że wójt potraktuje sprawę poważnie i przedstawi normalny projekt opracowany przez doświadczonych fachowców, a nie bazgroły sporządzone na kolanie. Wyraził zdziwienie i niezadowolenie, że wójt ściąga specjalistów z GDDKiA bez przygotowania ze strony urzędu.

Przy okazji skrytykował pomysł zwiększenia terenów budowlanych bez zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Wójt dokładając 15 ha terenów budowlanych w Libertowie w sporządzanym obecnie projekcie studium doprowadzi do całkowitego zablokowania wyjazdu z Libertowa.

Spotkanie zakończyło się praktycznie na niczym. A mieszkańcy Libertowa czekają dalej w korkach…

PS.
W relacji ze spotkania w Libertowie, która pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Gminy i w "Głosie Gminy Mogilany" starannie pominięto (także na zdjęciach), że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rady Gminy (pod przewodnictwem Grzegorza Stokłosy) i Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany.

Czytany 3926 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 Lis 2016 14:01