Nie strzelam w Sylwestra!

Przez  mogilany.info
(1 głos)
Sylwester tuż,tuż…Przed nami huczne zabawy i choć co roku ponawiane są apele o rezygnacje z używania fajerwerków, nadal ten zwyczaj cieszy się dużą popularnością ze szkodą dla zwierząt domowych i wolno żyjących.

Wyobraź sobie, że obok Ciebie wybucha prawdziwa bomba. Tak właśnie psy i koty odbierają huk petardy w noc sylwestrową.

Zwierzęta aie są w stanie przyzwyczaić się do hałasu. Wiele gatunków zwierząt, w tym psy i koty słyszą dźwięki wielokrotnie głośniej niż człowiek. Huk petard wywołuje ból i przerażenie u zwierząt. Najczęstszą reakcją jest wtedy ucieczka. A gdzie uciec, gdy mieszkańcy miast czy wsi powszechnie odpalają fajerwerki?

Wybuchy i błyski petard krzywdzą także zwierzęta wolno żyjące, których na co dzień nie widzimy. Ptaki i inne zwierzęta doznają szoku, wiele z nich ginie w noc sylwestrową.

Jak uchronić swoje zwierzęta domowe?

Zamykamy i zasłaniamy okna w domu, włączamy spokojną muzykę, aby choć trochę zagłuszyć hałas wystrzałów.

Pozwalamy zwierzęciu wybrać miejsce w domu, w którym chce być. Nie zamykamy samego np. w łazience, jeśli tego nie chce. Nie przywiązujmy do niczego.

Pamiętamy też o zachowaniu ostrożności przy wyprowadzaniu psa na spacer. 31 grudnia fajerwerki rozbrzmiewają już od rana, a ponieważ pod ich wpływem spłoszony pies może nam uciec, bezpieczniej wyprowadzać go na smyczy. Unikamy miejsc, w których pies może stać się bezpośrednim świadkiem wybuchu petard.

Jeżeli nasz czworonóg na co dzień zamieszkuje budę i nie przebywa w domu zbyt często, a na noworoczne odgłosy reaguje strachem, zróbmy wyjątek i udostępnijmy mu ciche, ustronne pomieszczenie, które zna i w którym poczuje się bezpiecznie. To samo dotyczy kota, nawet jeżeli na co dzień uwielbia długie, samotne wędrówki - w Sylwestra po prostu zamknijmy go w domu.

A NAJLEPIEJ ZREZYGNOWAĆ Z PETARD! Można się wspaniale bawić bez nich i bez szkody dla zwierząt i naturalnego środowiska.

Czytany 478 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 Gru 2021 11:58