Wydrukuj tę stronę
09 Sie

STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W MOGILANACH

Przez 
(3 głosów)
Z inicjatywy Parafii św. Bartłomieja w Mogilanach oraz Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany powstał projekt upamiętnienia osób, które poległy na frontach pierwszej oraz drugiej wojny światowej, a pochodzą z terenu parafii w Mogilanach.

Na początku listopada tego roku planowane jest odsłonięcie na cmentarzu parafialnym obelisku wraz z tablicą poświęconą osobom poległym za Ojczyznę.

Aby upamiętnić poległych potrzebne są informacje:
imię i nazwisko, miejscowość i data urodzenia, stopień wojskowy, formacja wojskowa, miejscowość i data śmierci.

Osoby, które posiadają informacje o poległych proszone są o ich przekazanie do kancelarii parafialnej albo na adres mail: stowarzyszenie@mogilany.info

Jednocześnie Parafia wraz ze Stowarzyszeniem zwróciła się do IPN w Krakowie z prośbą o przeprowadzenie kwerendy w archiwach w celu odnalezienia informacji o osobach poległych w latach 1914-18 oraz 1939-45 pochodzących z miejscowości: Mogilany, Buków, Kulerzów, Chorowice, Konary, Włosań.

Ofiarność polskich żołnierzy zaowocowała niepodległością, którą cieszą się dzisiejsze pokolenia. W tym roku jest wyjątkowa okazja, aby wyrazić wdzięczność poległym za Ojczyznę i upamiętnić ich ofiarę.

Czytany 2711 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 Sie 2018 19:07