Wydrukuj tę stronę
21 Cze
Gaj - miejsce przyszłego wiaduktu Gaj - miejsce przyszłego wiaduktu fot. Jerzy Nowicki

Wiadukt w Gaju - kolejny termin

Przez 
(1 głos)
Wszystkie terminy zostały po raz kolejny przesunięte. Planowane zakończenie robót – druga połowa 2021 roku.

Oto aktualna informacja na temat budowy węzła komunikacyjnego w Gaju. Informacja została uzyskana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany od Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

1. Urząd Gminy Mogilany przystąpił pod koniec maja 2018 r. do ponownego rozpatrzenia sprawy dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Decyzja może zostać wydana najwcześniej w sierpniu 2018. Termin ten ulegnie przesunięciu jeśli decyzja środowiskowa zostanie zakwestionowana.
2. Planowany przetarg na roboty w systemie „Projektuj i buduj”: październik 2018-styczeń 2019.
3. Planowane podpisanie umowy z wykonawcą: styczeń/luty 2019.
4. Uzyskanie ZRID: kwiecień 2020.
5. Zakończenie robót: II połowa 2021.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany od 8 lat walczy o bezpieczne przejścia na zakopiance. Napisało setki pism do wszelkich możliwych instytucji, nawiązało współpracę z mediami, podjęło współpracę z politykami różnych opcji, a w końcu zorganizowało manifestacje na zakopiance z blokadami włącznie. W czterech manifestacjach na zakopiance uczestniczył Andrzej Adamczyk. Gdy został ministrem infrastruktury jedną z jego pierwszych decyzji było podjęcie realizacji priorytetowego postulatu Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany, jakim była budowa dużego węzła komunikacyjnego (z wiaduktem) w Gaju na skrzyżowaniu Zadziele-Widokowa.

Sprawy najbardziej poszły do przodu, gdy wójtem gminy był Krzysztof Musiał (2011-2014). W kadencji wójta Piotrowskiego nastąpiło wyraźne spowolnienie prac. Przesuwane są terminy budowy wiaduktu, zapomniano już o planach bezkolizyjnego przejścia w Libertowie, odłożone są inne inicjatywy… Dlaczego? Dlatego, gdyż obecny wójt nie chce i nie potrafi współpracować ani z radnymi ani ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Gminy Mogilany.

Gdy pan Piotrowski był dyrektorem szkoły w Mogilanach ani razu nie wziął udziału w manifestacjach na zakopiance. Z mieszkańcami gminy manifestowali wtedy m. in. Andrzej Duda (obecnie Prezydent RP), Wojciech Kolarski (obecnie podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Józef Lassota (poseł), Barbara Bubula (posłanka), Bogusław Sonik (europoseł), Jadwiga Emilewicz (obecnie minister przedsiębiorczości i technologii) i wiele innych osób. Pan Piotrowski nie był zainteresowany tymi sprawami. A obecnie jako wójt wręcz rzuca kłody pod nogi radnym i działaczom społecznym, nie przyjmując do wiadomości, że „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”.

Jeśli nie ma ścisłej współpracy wójta, radnych i działaczy społecznych, to batalia o bezpieczeństwo na drodze krajowej jest przegrana. Aby coś osiągnąć od instytucji zewnętrznych (ministerstwa czy dyrekcji dróg), to potrzebny jest zwarty front po stronie gminy. Tymczasem po stronie gminy jest wojna, którą wójt prowadzi z radnymi i działaczami stowarzyszenia mieszkańców.

Czytany 3878 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 Cze 2018 14:44